E - Belediye
Yenimahalle’ye Yavru Vatan’dan Kardeş Geldi
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne çıkarma yaptı.
Yenimahalle KKTC’ye Çıkarma Yaptı

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne çıkarma yaptı. Başkent Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’yı da ziyaret eden Yaşar, Gazi Magosa’ya bağlı Paşaköy ile kardeş şehir protokolü imzaladı. Belediye meclis üyeleri, birim müdürleri ve Eşi Azize Yaşar’ın da eşlik ettiği ziyarette Başkan Yaşar, “KKTC ve Türkiye iki kardeştir. Kıbrıs’ta yaşanan acılar bizde, Türkiye’de yaşanan acılar Kıbrıs’ta en derinden hissedilir. Kuzey Kıbrıs halkının özgür bir şekilde, kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomiye sahip olması Türkiye Cumhuriyeti olarak bizi onurlandıracaktır” dedi.

Türk halkının acısını paylaşıyoruz

Harmancı, Türkiye’de son dönemde artan terör olayları nedeniyle yaşanan acıları üzüntü ile takip ettiklerini belirterek, “Dost ve kardeş Türkiye’de yaşanan terör olaylarını ve yaşanan acıları üzüntü ile takip ediyoruz. Türk halkının acılarını yürekten paylaşıyoruz. Bu acıların son bulacağına, dayanışma, demokrasi ve barış geliştikçe bu tür olayların yaşanmayacağına inanıyorum ” dedi.

Yenimahalle’nin Ankara’nın en önemli ilçelerinden biri olduğuna vurgu yapan Harmancı, “Sizin geliştirdiğiniz vizyonu ve referans projelerinizi şehirlerimize uygulamak güzel olacaktır. Kardeşlik bağımız ve karşılıklı işbirliğimizin güzel sonuçlar doğuracağına inanıyorum” dedi.

Kardeşlik protokolü imzalandı

Başkan Yaşar ile Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü arasında Kardeş Belediye Protokolü imzalandı. Protokol ile iki kent arasında yerel yöneticiler olarak var olan bağı daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini kaydeden Yaşar, “Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasındaki bağı yerel yöneticiler olarak bizler de destekliyoruz. Kardeşlik protokolü ile zaten kardeş olan iki kent arasındaki dostluk ve işbirliği daha da güçlenecektir”diye konuştu. Başkan Tülücü de kardeşlik protokolünün iki şehir için de hayırlı olmasını dileyerek, “Yenimahalle Belediyesi’nin projelerinden ve başkanımızın tecrübelerinden yararlanmak bizim için çok önemli. Kardeşliğimiz hayırlı olsun” dedi.

Şehitlik ziyaret edildi

Başkan Yaşar, Tülücü ile birlikte Kıbrıs Barış Harekâtı öncesinde 126 Kıbrıs Türkü’nün Rumlar tarafından katledilerek toplu mezarlığa gömüldüğü Muratağa, Sandallar ve Atlılar Köyleri şehitliğini ziyaret etti. Yaşar, KKTC’nin en büyük iki camiinden biri olan ve Kıbrıs Fatihi olarak anılan Lala Mustafa Paşa’nın ismi verilen camii ile vatan ve hürriyet şairi olarak bilinen Kıbrıs’ta 38 ay sürgün ve hapis hayatı yaşayan Namık Kemal’in zindanını da ziyaret etti. 

23.03.2016