Sosyal Belediyecilik Anlayışına Sahip Mutlu Bir İlçe

Zübeyde Hanım Konukevi Yenileniyor
Zübeyde Hanım Konukevi Yenileniyor

Yenimahalle Belediyesi tarafından Onkoloji Hastanesi’nde tedavi gören hasta ve hasta yakınları için hizmete açılan ve 300 binden fazla hasta ve hasta yakınını misafir eden Zübeyde Hanım Konukevi yenileniyor.

10 yıldır yurt genelinden ve yurtdışından gelen hastalara, otel konforunda ücretsiz olarak hizmet veren konukevinde; boya badanadan banyo, tuvaletlerin yenilemesine, zemin fayanslarından elektrik, su tesisatlarına ve bahçe düzenlemesine kadar el değmedik yer kalmayacak.

Arabalarda, banklarda yatıyorlardı

10 yılın ardından başlatılan yenileme çalışmaları hakkında bilgi veren Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Tüm misafirlerimize sağlıklı bir ömür diliyorum. Maalesef kanser hastalığı ile mücadele eden hasta ve yakınları uzun süren bir tedavi süreci nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyorlar. 1963’de Yenimahalle’ye okumak için geldim. 1965’de de ticarete başladım. Tüp bayiliğim vardı. O zaman Onkoloji hastanesine tüp veriyorduk. Gördüklerim karşısında vicdanım sızlıyordu. Hastaneye tedavi olmak için Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen aileler arabaların içerisinde yatıyor, banklarda çimenlerde uzanıyordu. Bugün vatandaşımızı misafir edecek böylesine güzel bir mekanı ilçemize kazandırdığım için onur duyuyorum.300 binden fazla hasta ve hasta yakınına konaklama hizmeti sunduk. 2014 yılında açmış olduğumuz misafirhanemiz bugün 10 yaşında. Elbette yıllar içinde tesisimizde yıpranmalar oldu ve tadilat ihtiyacı doğdu. Ekiplerimiz gece gündüz çalışıyor. En kısa zamanda yenileme işlemlerini tamamlayarak konukevimizi yenilenen yüzüyle açacağız. Önemli olan vatandaşlarımız sağlığına kavuşması. Onları misafir etmekten gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Otel konforunda ücretsiz hizmet

Özevler Mahallesi’nde konumlandırılan 200 kişi kapasiteli Zübeyde Hanım Konukevi; 55 misafir odası, 3 öğün ücretsiz yemek servisinin yapıldığı yemekhane bölümü, TV odası, ütü, çamaşır yıkama ve kurutma odaları, rehberlik birimi, yönetim birimi, mescid ve otopark bölümlerini içerisinde barındırıyor.

Sadece konukevi sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayan tesiste yapılan yemekler Yenimahalle Belediyesi kadın sığınma evinin de günlük ihtiyacını karşılıyor. Artan yemeklerin de değerlendirildiği konukevinden, barınaktaki sokak hayvanları için de yemek yardımı yapılıyor.