Sosyal Belediyecilik Anlayışına Sahip Mutlu Bir İlçe

Enerji Üreten Pazar Yerleri Bir Bir Açılıyor
Enerji Üreten Pazar Yerleri Bir Bir Açılıyor

Yenimahalle Belediyesi’nin doğa dostu projeleri kapsamında hayata geçirdiği güneş enerjili pazar yerleri bir bir açılıyor. Ekim ayında açılışı yapılan güneş enerjili Kent-Koop Pazar yerinin ardından Ergazi Pazarı da düzenlenen törenle hizmete girdi.

Yenimahalle Belediyesi Kent Orkestrası sanatçılarından Sezen Yurtseven’in sahne aldığı açılışa Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcıları Erhan Aras, Yaşar Neslihanoğlu, Hüseyin Boran, Ankara Pazarcılar Odası Başkanı Recep Ayhan, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve mahalle sakinleri katıldı.

Yaptığı konuşmada Batıkent’e kazandırılan ve yapımı devam eden yatırımlar hakkında ilçe sakinlerine bilgi veren Başkan Fethi Yaşar, iklim değişikliğine de dikkat çekti. Başkan Yaşar, “İklim değişikliği ile yenilenebilir enerji artık dünyada en değerli kaynak olarak görülüyor. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin gelecekte daha büyük sorunlara yol açmasını önlemek  için yeşil enerji kaynakları desteklenmelidir. Biz de göreve geldiğimizde parklarımızı yenilenebilir enerjiyle aydınlattık. Şimdi de Türkiye’de ilk defa sadece bulunduğu pazar yerini değil belediyenin tüm yapılarının enerjisini karşılayacak bir projeye imza attık. Proje ile enerji tasarrufuna büyük katkı sağlanacağız” dedi.

Kendi enerjimiz kendimiz üreteceğiz

İlçe genelindeki tüm bu pazarlarda bu projeyi uygulamak istediklerini de belirten Yaşar, “Şuanda Kent-Koop, Ergazi,Kardelen, İnönü ve Batı Sitesi Mahallesi Pazar Yerleri’ni de üzerini kapatarak fotovoltaik güneş enerji panellerini yerleştirdik. Şebeke bağlantılı elektrik enerjisi üretimi yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde de diğer pazar yerlerimizi aynı şekilde güneş enerjisi panelleri yerleştirmeyi planlıyoruz. Yenimahalle Belediyesi kendi enerjisini kendisi üreten bir belediye olarak tarihe geçecek. Kaynakları verimli kullanmak için 15 senedir sizin verdiğiniz vergileri sizlere fayda sağlayacak işlere harcıyoruz. Bu pazarlarda üretilecek enerjiden kalan ihtiyaç fazlasını TEİAŞ’a vereceğiz. Bu da belediye bütçemize katkı sağlayacak” diye konuştu.

Başkan Yaşar’a teşekkür

Açılışta Ankara Pazarcılar Odası Başkanı Recep Ayhan da pazarcı esnafı adına Yaşar’a teşekkür etti.

Ergazi Mahallesi Muhtarı Emine Yıldız ise  “Yenimahalle’de çok güzel projeler yapıldı, yapılmaya da devam ediyor. Mahalle sakinlerimiz ve şahsım adına başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Foto Galeri