Sosyal Belediyecilik Anlayışına Sahip Mutlu Bir İlçe

TUBİL'e Kayıtlar Başladı
TUBİL'e Kayıtlar Başladı

Yenimahalle’de halk dansları eğitimi vererek vatandaşların sosyal ve kültürel gelişiminde büyük paya sahip olan TUBİL’e kayıtlar başladı.

2017 yılında Polonya’da “Halk Dansları Folklor ve Müzik Yarışması”nda güçlü rakiplerini geride bırakarak Dünya Şampiyonu olan TUBİL, Yenimahalleli sakinlere kültürel geçmişin geleceğe aktarılmasında büyük önem sahibi olan halk oyunlarını öğretiyor.

Anadolu’da oynanan yöresel halk oyunlarına modern bir bakış açısı getirerek sahneye aktarılmasında öncü olan Yenimahalle Belediyesi TUBİL Halk Dansları Topluluğu, halk danslarını Ankaralılara sevdirerek, kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasına ön ayak oluyor. Bale(4-12 yaş), halk oyunu(8-12 yaş), yıldızlar(12-15 yaş), gençler(15-18 yaş), büyükler(18-30) ve hobi(30 yaş üstü) grupları branşlarında eğitim almak isteyenler için eğitim süreci başlıyor. Kurslara kayıt yaptırmak isteyenler, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’ne, Aile Hekimliğinden alınan sağlık raporu, 1 adet fotoğraf ve kimlik fotokopileri ile müracaat edebilecek.

“Kültürel değerlerimiz nesilde nesile aktarılıyor”

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Anadolu toprakları geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerde yaşatılan sosyal ve kültürel öğeler, nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Bize düşen, bu kültürleri yaşatmak için elimizi taşın altına koymak ve çocuklarımız aracılığı ile gelecek nesillere ulaştırmaktır. Bu topraklar bizim. Zeybek, horon, bar, kırık hava bunların hepsi bizim kültürel değerlerimiz. Düğünlerimizde, özel günlerimizde, hepsini izlemekten zevk alıyoruz. Belediyemizin halk dansları topluluğu olan TUBİL; ilçemizi ve ülkemizi gerek yurt içinde gerekse yurt dışında başarıyla temsil ediyor. Yenimahalle’de çocuklarımız ve gençlerimiz sayesinde kültürel değerlerine ve ülkesine sahip çıkan bir nesil yetişiyor, bu toprakların değerleri gelecek kuşaklara aktarılıyor” dedi.

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak isteyen Yenimahalleliler 387 14 38 ve 0530 575 95 49’u arayarak bilgi sahibi olabilir.

Foto Galeri