Sosyal Belediyecilik Anlayışına Sahip Mutlu Bir İlçe

Yenimahalle’de Engelleri Kaldıran Program
Yenimahalle’de Engelleri Kaldıran Program

Yenimahalle Belediyesi, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla muhteşem bir etkinliğe imza attı. Lirik dans ve ışık gösterisi ile başlayan programda; 32 engelli birey, birbirinden renkli tasarımlarla podyumda boy gösterdi.

Ünlü sanatçı Oğuzhan Koç konseriyle coşkunun tavan yaptığı etkinlikte, Yenimahalle’nin engelli bireyleri de aileleriyle gönüllerince eğlendi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın ev sahipliğinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk Spor Kompleksi’nde düzenlenen programa CHP İl Yönetimi, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ferudun Güngör ve yönetimi, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcıları Erhan Aras, Yaşar Neslihanoğlu, Hüseyin Boran, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve Yenimahalle sakinleri katıldı.

Özel bireylerin podyum heyecanı

Lirik dans ve ışık gösterisiyle ile başlayan programdagünün en özel ve duygu dolu anı ise, “Farkımla Güzelim” adlı özel defile oldu. Belediye bünyesinde faaliyet gösteren Nefes Engelliler Sosyal Tesisleri’nde eğitim gören 32 engelli çocuk, birbirinden renkli tasarımlarla podyuma çıktı. Özel defilenin kıyafetleri de çocukların istek ve hayalleri doğrultusunda Yenimahalle Belediyesi Konfeksiyon Atölyesi’nde belediye personelleri tarafından hazırlandı. Heyecanın bir an olsun azalmadığı defilede, birbirinden özel mankenler rengârenk kostümleri ile podyumda boy gösterdi.

Yenimahalle’de engelleri birlikte aşıyoruz

Programda kısa bir konuşma ile konukları selamlayan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar,“2009’da göreve geldiğimde engelli vatandaşlarımız adına belediyede bir birim bile yoktu. Engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak ve aynı zamanda onları çalışma hayatına, sanata, kültüre, spora dahil ederek yaşama sevincini artırmak hepimizin görevidir. Biz bu inançla engelli bireylere acıyarak değil sevgiyle baktık. İlçemizde kimseyi ayırt etmeden, yaptığımız her hizmet ve yatırımda engelli yurttaşlarımızın da faydasını gözetiyoruz. Ampute futbol takımı kurduk, futbol tesisi yaptık ampute takımımız Türkiye Şampiyonu oldu, görme engelli takımımıza destek oluyoruz ve sporcularımız büyük başarılara imza atıyor. Havuzlarımızı engelli kardeşlerime açtığımızda en sağlıklı yüzücülerden daha hızlı kulaçlar attıklarını gördüm. Resim yapabildiklerini, el sanatlarında ne kadar başarılı olduklarını gördüm. Şikâyet etmeden, engellerini bahane etmeden, ağlamadan sızlamadan büyük bir azimle neler başarabildiklerine tanık oldum.İnsanlar arasındaki aşılmaz tek engel sevgisizliktir. Bir gün bu engellerin tamamen ortadan kaldırıldığı, hiç kimsenin kimseden eksiği ya da fazlasının olmadığı, eşit haklarda ve eşit şartlarda yaşadığı bir dünyanın ve ülkenin var olması diliyorum. Sizlerin bu zorluklarla dolu yolculuğunuzda Yenimahalle Belediyesi’nin sizlere yol arkadaşı olacağının sözünü bir kez daha veriyorum” diye konuştu.

Oğuzhan Koç’la eğlence tavan yaptı

Etkinliklerde ünlü sanatçı Oğuzhan Koç da Yenimahalle’de yaşayan engelli bireyler için sahneye çıktı. En güzel şarkıların hep bir ağızdan söylendiği konserde, sevilen sanatçı konuklardan tam not aldı. Başkan Yaşar da Yenimahalleliler adına Koç’a çiçekle teşekkür ederken, engelli çocukların Oğuzhan Koç için özel olarak tasarladıkları tabloyu da sanatçıya hediye etti.