Sosyal Belediyecilik Anlayışına Sahip Mutlu Bir İlçe

Yenimahalle Belediyesinden Ramazan Bayramı Uyarısı
Yenimahalle Belediyesinden Ramazan Bayramı Uyarısı

Yenimahalle Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr. Şahin Engin Kargın, Ramazan Bayramı dolayısıyla artan şeker tüketimi sonucunda oluşabilecek sağlık sorunlarına dikkat çekti.

Bayramda şeker, çikolata ve tatlı ikramlarından kaçınılması gerektiğine vurgu yapan Kargın, özellikle kronik rahatsızlığı olan vatandaşların bu konuda daha da dikkatli olmasını tavsiye etti.

Kronik hastalığı olan bireyler dikkat

Kargın, “Bayramda şeker, çikolata ve tatlı ikramlarıyla artan şeker tüketimine, özellikle diyabet, hipertansiyon, kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalığı olan bireylerin dikkat etmesi ve uyguladıkları diyetleri bozmaması gerekmektedir. Ramazan ayında oruç tutan vatandaşlar ise düşen metabolizma hızları nedeniyle kilo alımına uygundur. Bu yüzden günlük kalori alımı önem arz etmektedir. Şerbetli tatlılar yerine hafif olması nedeniyle dondurma, taze meyveler ve sütlü tatlılar tercih edilmelidir” dedi.

Beslenme düzeni kontrollü bir şekilde ayarlanmalıdır

Öğünler arasında en az iki en fazla dört saat olması gerektiğine de değinen Dr. Kargın, “Ramazan Ayı sonrası metabolizmada değişikliler meydana gelebilir. Bunun için beslenme düzeninin kontrollü bir şekilde ayarlanması gerekiyor. Sıvı tüketimi Ramazan süresi boyunca azalmakta, Ramazan sonrasında 2,5-3 litreye kadar su tüketmeliyiz. Öğünler arasında en az iki en fazla dört saat olmalıdır" diye konuştu.

Foto Galeri